سلامتی و پزشکی, مجله سلامت

درمان زخم

درمان زخم

ترمیم کننده زخم

 

ترمیم زخم یک فرآیند پیچیده برای بازسازی بافت‌های مختلف درگیر در زخم است که نیاز به عملکرد سلول‌ها و آنزیم‌های مختلف دارد. محصولات ترمیم زخم کیتوتک، پانسمان‌های بیو اکتیو پیشرفته‌ای هستند که از ابتدا تا انتهای مراحل ترمیم زخم و مدیریت اسکار را پوشش می‌دهند. پانسمان‌های نوین کیتوتک به عنوان اولین گروه محصولات تولیدی شرکت، بر پایه جدیدترین دستاوردهای پزشکی، اصول  علمی و عملی ترمیم زخم به روش مرطوب، طراحی و تولید شده‌اند که نتایج شگرفی در بهبود انواع مختلف زخم‌های حاد و مزمن داشته‌اند.
این پانسمان‌ها از مواد طبیعی تهیه شده‌اند و به طور گسترده‌ای اثربخشی آنها در مقایسه با پانسمان‌های سنتی در مطالعات بالینی ارزیابی و اثبات شده است و نتایج این مطالعات در ژورنال‌های معتبر بین المللی به چاپ رسیده‌است.
پانسمان‌های بیواکتیو کیتوتک عموماً برپایه  کیتوسان (پلی‌دی‌گلوکزآمین ) هستند که فاکتورهای مؤثر در ترمیم زخم به ویژه ماکروفاژها را فعال می‌کنند.

کیتوسان بعلت ماهیت انعطاف پذیر، زیست تخریب پذیر و زیست سازگار و همچنین آنتی میکروبیال، بعنوان یکی از مهم ترین مواد طبیعی با قابلیت انطباق برای مصارف پزشکی در قرن 21 شناخته شده است. ساختار کیتوسان از کیتین، به عنوان فراوانترین پلی ساکارید طبیعی بعد از سلولز می باشد. کیتین بطور طبیعی در پوسته سخت پوستان دریایی از جمله خرچنگ و میگو و همچنین در دیواره سلولی قارچ ها و سایر میکرو ارگانیسم ها یافت می‌شود. پتانسیل بیواکتیویتی کیتوسان که در پانسمان های شرکت کیتوتک استفاده شده است، بعلت وجود آمین های اولیه (-NH2) در ساختار شیمیایی آن یعنی N-acetyl glucosamine است، که به کیتوسان قابلیت بیولوژیک جهت تسریع ترمیم زخم بخشیده است.

این پانسمان‌ها در گونه‌های متنوعی عرضه شده اند و پاسخگوی انواع زخم‌های حاد و مزمن با اندازه‌ها و عمق‌های مختلف هستند و همچنین امکان انجام دبرید اتولیتیک را به صورت غیر تهاجمی و بدون درد و خونریزی فراهم می‌کنند.

مکانیسم عمل

پانسمان‌های بیواکتیو کیتوتک، با سه رویکرد سبب فعال شدن زخم و افزایش سرعت ترمیم زخم با کمترین میزان بافت اسکار می‌شوند :

 

1- تسریع فاز التهابی به عنوان اولین مرحله ترمیم زخم با فعال کردن و تجمع سلول های ایمنی و فاکتورهای موثر در ترمیم زخم
2- کاهش70 درصدی طول درمان با حفظ رطوبت بهینه
3- ایجاد پوشش آنتی باکتریال روی زخم و تسریع ترمیم زخم با پیشگیری از عفونت.

آزمون‌های کارایی و ایمنی محصولات ترمیم کننده زخم

1- تست حساسیت و تحریک پذیری (استاندارد ISO10993-10)
2- تست سمیت سلولی (استاندارد ISO10993-5)
3- تست اثر بخشی بر روی باکتری های استافیلوکوکوس آرئوس، استرپتوکوکی B- همولیتیک، سودوموناس، اشرشیاکلی، استافیلوکوکوس اپی درمیس، کلبسیلا نومونیاو ویروس پولیو و هرپس

 

زخم های قابل درمان با پانسمان های زخم کیتوتک

1- زخم های حاد (سوختگی، تروماتیک، جراحی)
2- زخم های مزمن (زخم پای دیابتی، زخم فشاری، زخم عروقی)
3- زخم های ناشی از بیماری های ژنتیکی (EB)
4- زخم های ناشی از بیماری های خود ایمنی (پمفیگوس ولگاریس، لوپوس و…)
5- سایر زخم ها (ناشی از آلرژی، رادیوتراپی، سرطان، گانگرن فورنیه و…)

 

منبع : کیتوتک

بازگشت به لیست